Turizmu pomaga lastna glava

Začuti žuborenje

V šolskem letu 2021/22 sta Turistična zveza Slovenije in Zavod RS za šolstvo razpisala 36. državni festival Turizmu pomaga lastna glava. Tema letošnjega festivala je Voda in zdravilni turizem. Člani turističnega krožka smo naš turistični program pripravili v nalogi z naslovom Začuti žuborenje.

V naši nalogi vas popeljemo po soteski hudourniškega potoka Bela, ki se nahaja v bližini naše šole. Bela je ustvarila globoko in zanimivo sotesko, ujeto med Trnovsko in Nanoško planoto. Najbolj divji del soteske poteka pod cerkvijo svetega Danijela v Sanaboru. Tam se zoži in postane pravi vintgar. Potoček je v skalo vklesal prelepe naravne oblike, ki nudijo možnost uživanja v neokrnjeni naravi in plezanju. Ima številne brzice, gladko zbrušene stene, tolmune in na določenih delih zelo ozka korita.

Za obiskovalec smo pripravili sproščujočo pot ob vodi, kjer se večkrat ustavimo, izvedemo izbrano dejavnost in spoznavamo neokrnjeno naravo. Dejavnosti ob vodi spodbudijo uporabo vseh čutov – vonja, vida, sluha, tipa in okusa. Omogočijo nam stik s seboj in naravo, nas umirijo ter fizično in psihično okrepijo. Želimo, da našo pokrajino doživite v besedi, zvoku, barvi, z dotikom, dejanjem in izkušnjo.

Program naše turistične naloge bomo predstavili na turistični tržnici v Mercator centru Koper 12. 4. 22, preberete pa si jo lahko na povezavi Začuti žuborenje.

Skoči v preteklost – brani imperij!

V šolskem letu 2018/19 sta Turistična zveza Slovenije in Zavod RS za šolstvo razpisala 33. državni festival Turizmu pomaga lastna glava. Tema letošnjega festivala je Turistični spominek mojega kraja. Člani turističnega krožka smo naš turistični program pripravili v nalogi z naslovom Skoči v preteklost – brani imperij!

V nalogi smo pripravili raziskovanje zgodovine Rimljanov na Slovenskem. Na aktiven in zabaven način boste spoznali delovanje trdnjave Ad Pirum v Hrušici. Naš turistični program združuje šport s preteklostjo in sodobnostjo. V preteklost skočimo s pomočjo moderne tehnologije – pametnih telefonov, zraven pa še tekmujemo v orientaciji po planoti Hrušica. Sami odkrivamo preteklost ter se preizkušamo v raznih aktivnih, športnih in zabavnih nalogah, med odkrivanjem pa si sestavljamo spominek našega turističnega programa. Vsaka uspešno najdena orientacijska točka in opravljena naloga nas nagradi z delčkom spominka – stolpa, ki ga na cilju sestavimo v končni spominek.

Program naše turistične naloge bomo predstavili na turistični tržnici v Mercator centru Nova Gorica 2. 4. 2019, preberete pa si jo lahko na povezavi Skoči v preteklost – brani imperij!

Ledene skrivnosti naših jam

“Odledenitev kulturne dediščine”

Program naše turistične naloge bomo predstavili na turistični tržnici v Mercator centru Koper 10. 4. 2018, preberete pa si jo lahko na povezavi Ledene skrivnosti naših jam.

V šolskem letu 2017/18 sta Turistična zveza Slovenije in Zavod RS za šolstvo razpisala 32. državni festival Turizmu pomaga lastna glava. Tema letošnjega festivala je Kultura in turizem. Članice turističnega krožka smo v naših krajih odkrile že pozabljeno kulturno dediščino – ledarstvo – in zato pripravile turistični program LEDENE SKRIVNOSTI NAŠIH JAM, s podnaslovom »ODLEDENITEV« KULTURNE DEDIŠČINE.

Pripravile smo privlačen in raznolik kulturni program rezanja in prevoza ledu. Spoznali boste, s čim so se preživljali naši predniki. Obiskovalcem ponujamo posebno doživetje: odkrivali bomo skrite kotičke planote Nanos, spustili se bomo v ledenico, lomili bomo led, poskusili se bomo kot furmani in na koncu uživali v kulinariki naših krajev. Program je zelo aktiven, obiskovalci niso le gledalci, temveč jih vključimo v dejavnost samo. Pomagajo nam pri rezanju, dvigovanju in prevozu ledu. Tako spoznajo, kako težaško in nevarno je bilo to delo. Ta običaj kulturne dediščine in avtentično izkušnjo pa naši obiskovalci spoznajo v čisti in neokrnjeni naravi.

Ledarstvo je bilo značilno za naše kraje – planoti Nanos in Trnovski gozd. V našem turističnem programu vas popeljemo po Nanosu. Najprej na enourni pohod od Abrama do ledenic Malega vipavskega ledenika in Slapenskega brezna. Tam se spustimo v brezno. Sledi pohod do Velikega vipavskega ledenika, kamor se spustijo vipavski planinci, nam odlomijo kakšen kos ledu, ga dvignemo in naložimo na voz. Skrbno ga obložimo s smrečjem in listjem, da se nam ne more taliti. V preteklosti so furmani vozili led v gostilne v Trst, mi pa bomo naš program – to pot skrajšali in prišli le do Turistične kmetije Abram. Tam si bomo na ledu ohladili pijačo, v gostišču pa nam bodo pripravili furmansko malico.

 

Med skale in škole … lovit burjo

Vabilo na turistično tržnico

VABILO

V šolskem letu 2016/17 sta Turistična zveza Slovenije in Zavod RS za šolstvo razpisala 31. državni festival Turizmu pomaga lastna glava. Tema letošnjega festivala je Potujem, torej sem. Članice turističnega krožka smo naše potovanje v naravo ubesedile v nalogi MED SKALE IN ŠKOLE … LOVIT BURJO s podnaslovom FOTOZGODBA POTI PO ROBU.

V naši nalogi vas naše turistične vodičke popeljejo po robu Trnovskega gozda, od Cola do Otlice. Panoramska pot je vključena v Slovensko planinsko transverzalo. Med pravljično potjo nas bo ves čas spremljal slikovit razgled na Vipavsko dolino, Kras in Jadransko morje. Hodili bomo  »po robu«, po krajih, »kjer se rojeva burja«, med skalami in školi … Ogledovali si bomo kamenje in skale, ki jih je oblikovala narava (sonce in voda) oz. preoblikoval človek (kamnita znamenja). Poleg občudovanja narave in spoznavanja kulturne dediščine bomo lovili še Javorovega hudička, saj je tesno povezan z našimi kraji.

Obiskovalce bomo na več točkah opozorili na izjemen razgled, zanimive viharnike, skale, škole in škraplje, da bodo lahko  posneli zanimive fotografije.

Program bomo predstavili na turistični tržnici v Mercator centru, nalogo pa si lahko preberete na spodnji povezavi.

MED SKALE IN ŠKOLE … LOVIT BURJO

Fotografije z naše poti

 

Turizmu pomaga lastna glava 2015/16

Vabilo na turistično tržnico

vabilo1

Objava naloge

naslovnicaV šolskem letu 2015/16 sta Turistična zveza Slovenije in  Zavod RS za šolstvo razpisala 30. državni festival Turizmu pomaga lastna glava. Tema letošnjega festivala je Zeleni turizem. Člani turističnega krožka smo našo nalogo naslovili GREMO V NARAVO PO ZNANJE IN ZABAVO ter podnaslovom NAM BO LEPO, HUDIČKU PA HUDO.

V naši nalogi vas popeljemo po gozdu, ki se nahaja v bližini naše šole. Pripravili smo gozdno učno pot, ki je razdeljena na pet postankov, na vsakem od njih pa spoznamo eno pravilo gozdnega bontona, eno žival, uporabimo eno čutilo  in izvedemo eno aktivnost. Po poti se veliko novega naučimo o naravi, gozdu, gozdnih živali, pa tudi zabavamo se, izdelujemo razne stvari iz naravnih materialov, si ogledamo pravljico in poskusimo svoj čaj. Gozd bomo skušali občutiti z vsemi petimi čutili: vonjem, vidom, sluhom, tipom in okusom.

Program smo prilagodili za mlajše in starejše učence. Pot mlajših učencev je obarvana pravljično. Po poti jih vodijo kažipoti, na katerih je Javorov hudiček. Ta se po ljudskem izročilo potika po naših gozdovih, okoliški kmetje pa ga večkrat ukanijo. Na zadnji točki naše poti odigramo tudi pravljico O prebrisanem kmetu in hudičku. Mlajše otroke o gozdnem bontonu učijo živalice-lutke: srna, medved, jazbec in jež.

Starejši učenci se odpravijo na pot sami s pomočjo koordinat in GPS-om. Želeli smo, da bodo po poti čim bolj aktivni. Na začetku poti dobijo navodila s koordinatami vseh petih postankov. Pri vsaki točki najprej poiščejo list z navodili ter izvedejo vse zahtevane aktivnosti. Slednje jih bodo prisilile v uporabo vseh čutil. Tako bodo gozd in naravo resnično občutili. V gozdno učno pot smo vključili sodobne elektronske naprave, da bi v naravo pritegnili tudi učence, ki jih tehnologija privlači.

Program bomo predstavili na turistični tržnici v Mercator centru v Kopru, nalogo pa si lahko preberete na spodnji povezavi.

GREMO V NARAVO PO ZNANJE IN ZABAVO

Projekt turizmu pomaga lastna glava

V šolskem letu 2015/16 je naša šola že četrto leto v projektu Turizmu pomaga lastna glava. Projekt organizira Turistična zveza Slovenije. Sodelovanje v projektu vključuje izdelavo turistične naloge in predstavitev turističnega programa na turistični tržnici.

Pri projektu učenci raziskujejo turizem v domačem kraju, ugotavljajo možnosti za hitrejši razvoj in oblikovanje turistične ponudbe, ki bo vzpodbudila podjetništvo in trženje naravnih danosti ter tudi ostale ponudbe v vseh možnih oblikah.

Letošnja tema 30. državnega festivala je Zeleni turizem. Člani našega turističnega krožka pripravljajo nalogo z naslovom Gremo v naravo po znanje in zabavo. V njej bomo pripravili program, ki bo v gozd popeljal otroke vseh starosti. Naše najmlajše (otroke iz vrtca in I. triade) bodo po gozdu vodile gozdne živali – lutke, ki jih bodo učile pravil obnašanja v naravi, po poti bodo izvedli različne aktivnosti, na koncu jih čaka uprizorjena igrica o hudičku in nabrisanem kmetu. Najstnike pa bodo po poti popeljale koordinate in GPSi, saj se bodo na poti morali sami znajti in poiskati določene točke, kjer bomo preizkušali njihovo znanje o naravi.

Z vrtcem po naši turistični poti

V okviru projekta Turizmu pomaga lastna glava, smo člani turističnega krožka pripravili turistični program z naslovom Gremo v naravo po znanje in zabavo. Program smo v torek, 10. 11. 2015, tudi izvedli. V septembru in oktobru smo pripravljali program, delali lutke, vadili našo igrico, v novembru pa smo na našo pot povabili otroke iz vrtca na Colu. Program se je pričel na parkirišču pri cerkvi od koder nas je vodil na Greben. Po poti so otroci sledili kažipotom, na katerih je bil hudiček. Do Grebena smo imeli štiri postanke. Na vsakem so najprej poiskali listek z uganko, nato pa jih je nagovorila še gozdna žival – lutka. Ta jih je na vsaki postaji učila, kako se morajo obnašati v gozdu in naravi. Na koncu pa nas je pričakala igrica o premetenem kmetu in hudiču. Podarili smo jim še pobarvanko s pravili obnašanja v gozdu in hudičke narejene iz storžev. Ko so se otroci vračali v vrtec so nas že spraševali, kam in kdaj jih bomo naslednjič povabili. Poleg delanja turističnega programa in vodenja smo se naučili tudi precej o delu in vodenju mlajših otrok.

(Skupno 775 obiskov, današnjih obiskov 1)