Velikonočni običaji

Na podružnični šoli v Podkraju smo topel pomladni torek pred velikonočnimi prazniki namenili dnevu dejavnosti. Spoznavali smo slovenske ljudske običaje,  ki spremljajo prihajajoče praznike.

Dan smo začeli z barvanjem kuhanih kokošjih jajčk, ki smo jih nato odnesli s seboj na obisk h ge. Anici Tominc, ki nas je prijazno sprejela v svoj dom.

Med pogovorom o velikonočnih običajih v Podkraju nam je razdelila vsakemu svoj kos pripravljenega testa, iz katerega smo nato oblikovali gnezdeca za naša pisana jajčka. Z veseljem smo si ogledali tudi prikaz kurjenja in priprave krušne peči za peko. Oblikovana in vzhajana gnezdeca smo še premazali z jajčnim rumenjakom in pozorno opazovali, kako jih je ga. Anica položila v krušno peč.

Med peko smo prisluhnili in si ogledali postopek priprave testa, ki ga bomo zagotovo preizkusili tudi doma.

Našim pečenim gnezdecem smo v šoli dodali še izdelana piščeta in zajčke ter vse skupaj navdušeno odnesli v naše domove, kjer so nam polepšali praznične dni.