Tekmovanje učencev iz znanja biologije za Proteusova priznanja v šolskem letu 2017/18

Na šolsko tekmovanje se lahko prijavijo učenci 8. in 9. razreda.

Tema tekmovanja:

RIBE SLOVENSKIH CELINSKIH VODA

Tekmovanje bo potekalo na dveh nivojih:

• šolsko: sreda, oktober 2017 ob 13.00
  • državno: petek, december 2017 ob 15.00

Literatura:

objavljena na spletni strani

Potrebno je poznati  naslednjo tematiko:

• morfološko zgradbo rib, razvoj, življenjska okolja, prilagoditve na okolje,

• ogroženost: kaj jih ogroža in zakaj (vnos tujerodnih vrst rib, onesnaževanje in regulacije vodotokov, izgradnja jezov, hidrocentral, …),

• posamezne vrste in njihove značilnosti: potočna postrv (Salmo trutta m. fario), soška postrv (Salmo marmoratus), jegulja (Anguilla anguilla), kečiga (Acipenser ruthenus), grba (Barbus plebejus), podust (Chondrostoma nasus), primorska podust (Protochondrostoma genei), rdečeoka (Rutilus rutilus), mazenica (Rutilus aula), činklja (Misgurnus fossilis), smuč (Sander lucioperca), som (Silurus glanis), kapelj ali glavač (Cottus gobio), velika senčica (Umbra krameri) in potočni glavoč (Padogobius bonelli).

• Latinskih imen ni potrebno poznati!